Kostol sv. Štefana kráľa v Novej Kelči

Nová Kelča – Veľká Domaša / Celoročná prevádzkaFotkyPopis
Barokovo-rokokový kostol sv. Štefana kráľa, ktorého zaujímavosťou je, že je situovaný pod úrovňou Domaše, je pozostatkom zatopenej obce Kelča. Ide o unikátny objekt, ktorý prežil dve svetové vojny aj výstavbu priehrady. Pred vodami Domaše ho chráni umelý kamenný val. Dnes sa radí medzi národné kultúrne pamiatky.
Objekt dal postaviť barón Wolfgang Véčei, dokončený a vysvätený bol v roku 1780. Až do roku 1993 sa v ňom konali bohoslužby. Predstavuje jednoloďovú monumentálnu stavbu s polkruhovým uzáverom presbytéria a širokou dvojvežovou štítovou fasádou. V interiéri na klenbových poliach prevládajú štukované barokovo-rokokové ornamenty.

V kostole sa nachádza hlavný oltár a dva bočné, ktoré sú rokokové a pochádzajú z jednej rezbárskej dielne z čias výstavby chrámu. Vo vnútri nechýba mramorová krstiteľnica a večná lampa či liturgická súprava. Počas letnej sezóny sa bohoslužby realizujú zriedkavo a v auguste sa tam koná tradičná odpustová slávnosť. Od roku 2019 môžu turisti vidieť túto unikátnu stavbu aj z vody, a to z paluby výletnej lode.
Objekt je však v dezolátnom stave.
Prístup pre turistov v letnej sezóne 2021: štvrtok: od 14:00 h do 17:00 h, piatok:  od 14:00 h do 17:00 h, sobota: od 14:30 h do 18:00 h, nedeľa: od 14:00 h do 17:00 h.

Bohoslužby v letnej sezóne: každú sobotu o 18:00 h. Viac informácií o bohoslužbách nájdete na: www.farnost-tno.sk


Relevantné tagy